فروش دستگاه کارتخوان / لوازم جانبی / تعمیر و پشتیبانی

آسان ترین راه های نگهداری از دستگاه کارتخوان+10توصیه مهم

نگهداری از دستگاه کارتخوان

برای داشتن یک دستگاه کارتخوان سالم و افزایش طول عمراین دستگاه لازم است تا اقداماتی را انجام دهیدف این اقدامات در چند بخش قرار دارند و مجموعه این کارها تحت عنوان نگهداری از دستگاه کارتخوان می باشد.

این چند بخش عبارتند از:

قبل از خرید – بعد از خرید – حین استفاده – بعد از استفاده

برای داشتن یک دستگاه کارتخوان خوب و سالم و در عین حال مفید قبل از خرید بایستی درباره آن خب تحقیق نمود و قابلیت ها و ویژگی های آن ها راخوب دانست تا یک کارتخوان مفید برای کسب و کارتان تهیه کنید! نه یک کارتخوانی که در هنگام تراکنش موجب اذیت شما شود.

بعد از انتخاب برای خرید یک مدل از مجموعه بزرگ کارتخوان ها، قبل از پرداخت وجه و خرید حضوری، خوب دستگاه را بازبینی و چک کنید و از سلامت همه اجزای دستگاه در زمان روشن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

اما اگر از فروشگاه های آنلاین معتبر مانند فروشگاه ما یعنی آدلی پوز، خریداری می نمایید جای هیچ نگرانی نیست زیرا همه دستگاه ها با تست سلامت و گارانتی بعلاوه خدمات پس از فروش خدمت مشتریان ارائه می شود و حتی در صورت وجود مشکل حاد، فروشگاه ما آن دستگاه را برای شما تعویض می نماید.

که این مسئله تا به حال به وجود نیامده است چون تمامی کارتخوان توسط کارشناسان شرکت پرداز آدلی افق فردا تست و معاینه فنی می شوند.

قطعات و اجزایی که قبل از خرید باید چک شوند

قطعات مهم در نگهداری از کارتخوان

 1. چاپگر
 2. صفحه نمایش
 3. صفحه کلید
 4. هد مغناطیسی
 5. باتری
 6. اسلات سیم کارت
 7. عملکرد کارتخوان

چاگر

هنگام خرید پرینتر دستگاه ها را تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که کم رنگ و به کندی کاغذ را پرینت نمی گیرد و رول کاغذ به درستی در جای خود قرار می گیرد.

صفحه نمایش

از عدم وجود پیکسل سوختگی و یا نمایش تصویر واضح در نمایشگر دستگاه پوز اطمینان حاصل فرمایید.

این مورد در دستگاه های لمسی و اندرویدی مانند کارتخوان mf919 بسیار حائز اهمیت است که حتما چک شود.

صفحه کلید

با فشار دادن تمامی کلید ها از سالم بودن و دارای عملکرد بودن آن ها مطمئن شوید و اگر دستگاه شما صفحه کلید لمسی دارد تنها باید صفحه نمایش آن را بررسی کنید.

هد مغناطیسی

هد مغناطیسی دستگاه پوز

 هد مغناطیسی دستگاه کارتخوان، قطعه کوچکی است که با ارتباط گیری نوار مغناطیسی بر روی کارتخوان واکنش نشان می‌دهد.

گاهی اوقات به دلیل ورود گرد و غبار به این قطعه عملکرد آن دچار اختلال می شود.

بای طمینان از سالم بودن این قطعه در کارتخوانتان، کافی است با یک کارت بانکی آن را تست کنید، اگر دستگاه واکنش نشان داد یعنی این قطعه ا دستگاه کارت خوان شما سالم است.

مشاهده فیلم نحوه تمیز کردن هد مغناطیسی در یوتیوب

باتری

شاید از اصلی ترین قطعه ها باتری کارتخوان باشد پس حتما حتما آن را تست و بررسی کنید، این قطعه برای کارتخوان های سیار بسیار ضروری و پر اهمیت است.

از فروشنده بخواهید آن را با شارژر خود دستگاه به پریز برق متصل کند تا از صحت عملکرد شارژ آن مطئمن شوید.

برای اطمینان از نگهداری شارژ دستگاه کارتخوان، همچنین از فروشنده بخواهید در صورت امکان به شما مهلت تست دهد و شما با روشن نگاه گذاشتن دستگاه از میزان نگهداری شارژ کارت خوان مطلع شوید.

اسلات یا محل جای گذاری سیم کارت

این قطعه همان محل قرار گرفتن سیم کارت و یا سیم کارت ها می باشد که در صورت وجود ایراد در این قطعه عملا کارتخوان شما به هیچ دردی نخواهد خورد، پس قبل از خرید از صحت سلامت این قطعه از دستگاه کارتخوان اطمینان حاصل کنید.

تست عملکرد کارتخوان

و در آخر، کاری که قبل از خرید باید انجام دهید این است که عملکرد دستگاه ها را چک و ارزیابی نمایید.

با یک کارت بانکی تراکنش انجام دهید، شارژ خریداری کنید و پرینت حساب بگیرید.

5 کاری که بعد از خرید دستگاه کارتخوان باید انجام دهید

 • درخواست فعالسازی با مدارک شناسایی
  • در اکثر مواقع فروشندگان این مورد را یادآور می شوند، اما شما این موضوع را به یاد داشته باشید زیرا کارتخوان بدون فعالسازی به هیچ دردی برای شما نمی خورد.
 • شارژ نمودن دستگاه برای استفاده (برای کارتخوان سیار)
  • اگر کارتخوان خریداری فاقد شارژ است حتما آن را برای کامل شارژ به شارژر متصل نمایید و یا اگر شارژ دارد، به مدت چند 1 ساعت به شارژر متصل نمایید.
 • اتصال صحیح کارتخوان به خطوط (برای کارتخوان ثابت)
  • دستگاه کارتخوان ثابت خود را برای استفاده به خطوط تلفن یا از طریق کابل Lan متصل کنید.
 • قرار دادن دستگاه در محلی مناسب
  • دستگاه پوز را برای افزایش طول عمر به دور از نور آفتاب قرار دهید
  • سعی نمایید در دسترس باشد تا مشتری کارتخوان را مشاهده کند زیرا موجب افزایش اعتماد آن می شود.
  • از قرار دادن کارت خوان در محل هایی که احتمال ریختن آب و یا اجسام سنگین هست، خودداری کنید.
  • حدالمقدور سعی کنید دستگاه پوز را در محلی که در دسترس مشتری است قرار ندهید تا تنها خودتان استفاده کننده از آن باشید، اما در محلی قرار دهید که کارتخوان برای مشتری قابل رؤیت باشد.
  • دستگاه را بر روی پایه کارتخوان قرار دهید تا استفاده از آن برای شما راحت تر و شکل خوب و شیکی به محیط کار شما دهد.
 • تعیین یک زمان مناسب برای نظافت کارتخوان
  • برای افزایش طول عمر کارتخوان باید آن را تمیز و اصول نگهداری از آن را رعایت کنید، پس یک روز در هفته را به این کار اختصاص دهید.

مراقبت های صحیح حین استفاده

مواردی هستند که بعد از خرید و در حین استفاده از دستگاه کارتخوان باید به آن ها توجه کنید و این ها جزئی از فعالیت های نگهداری از دستگاه کارتخوان و افزایش طول عمر آن می باشد.

مواظب باشید دستگاهتان Lock یا قفل نشود

اگر کارتخوان شما از جایی بیفتد و یا جسم سنگینی بر روی آن قرار گیرد دستگاه شما قفل می شود و یا به دلایل امنیتی و اطلاعات مهم بانکی که درآن قرار دارد اگر سعی کنید پیچ های دستگاه را به هر دلیلی باز کنید، دستگاه قفل می شود.

سعی کنید از ضربه خوردگی و تعمیر خودسرانه کارتخوان پرهیز کنید و با پشتیبانی فروشنده و یا شرکت تماس بگیرید.

تعمیر و نگهداری از دستگاه کارتخوان

نگهداری از باتری

در لوازم الکترونیکی چند نوع باتری با اصول نگهداری های مختلفی وجود دارد اما در کارتخوان ها به طور کلی سعی نمایید برای طول عمر باتری از روش های زیر استفاهد نمایید:

 • از شارژر فابریک و اصلی خود کارتخوان برای شارژ استفاده نمایید.
 • قبل از رسیدن شارژ دستگاه به 20 % آن را به شارژر متصل کنید.
 • برای خروج باتری از دستگاه کارتخوان به هر دلیلی، ابتدا دستگاه را خاموش نمایید.
 • اگر کارتخوان شما دارای قابلیت PowerSave است آن را روشن نمایید تا صفحه نمایش کارتخوان هر 30 ثانیه یک بار خاموش شود تا میزان به هد رفتن شارژ دستگاه پوز به حداقل برسد.
 • از سوکت و کابل شارژر محافطت کنید تا پاره گی و خمیدگی در ان به وجود نیاید.
 • دستگاه را برای مدت طولانی در شارژ قرار ندهید.

باتری برای دستگاه های کارتخوان سیار یک قطعه حیاتی محسوب می شود پس در نگهداری آن بسیار کوشا باشید و در صورت امکان یک نمونه مشابه از باتری کارتخوان خود به صورت یدک همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید باتری سالم و یدک را با باتری معیوب جا به جا کنید و از کارتخوان استفاده نمایید.

باتری یدک را درمعرض نور آفتاب و گرد و غبار قرار ندهید و سعی نمایید در طول استفاده از باتری اصلی از باتری یدک نیز استفاده نمایید تا مدام آن را شارژ کنید.

مغز کارتخوان را خراب نکنید

هد مغناطیسی، مغز کارتخوان محسوب می شود که وظیفه خواندن و پردازش اطلاعات را برعهده دارد.

این قطعه با نوار مغناطیسی روی کارت بانکی ارتباط برقرار می کند پس لازم است که این قطعه تمیز و به دور از گرد و غبار باشد تا این عملیان خواندن اطلاعات با سرعت و کیفیت بهتری انجام شود.

برای تمیز نگه داشتن این قطعه کافی است یک پد الکل را به همراه کارت بانکی در این هد کشیده تا آلودگی ها و گرد غبار از آن ربوده شود.

با سیم کارت دردسر برای خودتان درست نکنید

یکی اصل مهم در نگهداری از دستگاه کارتخوان درست جا زدن و نگهداری و نظافت درست محل قرار گرفتن سیم کارت است، این مسئله در دستگاه های پوز گران قیمت تر نیز حساسیت بیشتری می ‌طلبد.

یک کارتخوان سیار دارای یک یا چند محل سیم کارت یا اسلات سیم کارت دارد که معمولا در زیر و یا بالای باتری دستگاه پوز قرار دارد.

نکات زیر شما را با نحوه جا گذاری صحیح سیم کارت و مراقبت از این قطعه آشنا می کند:

 • سیم کارت را به شکلی که تطابق دارد با محل خود قرار دهید(منظور همان گوشه منحنی سیم کارت است)، اگر سیم کارت را به درستی جا نزنید درب اسلات یا همان خشاب بسته نخواهد شد و اگر فشار حداکثری به آن وارد نمایید یا محل درج سیم کارت دچار مشکل می شود و یا خود سیم کارت خراب می شود.
 • برای جای گذاری سیم کارت یا تعویض، سعی کنید دستانتان روغنی و کثیف نباشد، زیرا روغن مانع از خوانده شدن سیم کارت توسط دستگاه می شود.
 • چند ماه یکبار محل سیم کارت را با پد الکل تمیز کنید و محل را به دور از گرد و غبار نگه دارید.
 • محل قرار گیری سیم کارت به شکل و اندازه یک سیم کارت معمولی می باشد پس، از قرار دادن سیم کار های نانو و میکرو صرف نظر نمایید مگر با خشاب اصلی سیم کارت.

محل رول کاغذ

درباره نحوه جای گذاری رول کاغذ در محل مخصوصش اصلا جای نگرانی نیست.

در اکثر کارتخوان ها رول کاغذ را باید به شکلی درون دستگاه قرار دهید که بیرون زدگی کاغذ رو به بالا باشد و هیچ نکته خاص دیگری ندارد و با چند بار امتحان نحوه جای گذاری را یاد خواهید گرفت.

تنها نکته ای در این قسمت می ماند این است که به علت اینکه در بعضی از کارتخوان ها این قسمت به قسمت های حساس کارتخوان راه دارد، محل رول کاغذ را تمیز نگه دارید و مانع از رسیدن گرد و خاک شوید، زیرا تنها قسمتی که شما فعالیت فیزیکی کارتخوان رامشاهده می کنید رول کاغذ است که رسید تراکنش ها و گردش حساب های شما را پرینت می گیرد.

لیبل سریال دستگاه کارتخوان پاک نشود

همه کارتخوان ها اعم از نوع کاربری آن ها دارای سریال هستند، درست مانند تلفن های همراه.

اما متاستفانه در بعضی از دستگاه ها این لیبل سریال بر روی دستگاه کارتخوان قرار دارد و به مرور پاک می شود.

این لیبل سریال مانند شناسنامه کارتخوان شما است و برای دریافت خدماتی مانند گارانتی و خدمات پس از فروش الزامی است، پس در مراقبت از این سریال کوشا باشید و پیشنهاد ما این است که یک نوار چسب شیشه ای بر روی آن بزنید تا خیالتان راحت شود.

نظافت و نگهداری ظاهر کارتخوان

برای نظافت ظاهر کارتخوان هرگز از الکل و مواد شوینده استفاده استفاده نکنید زیرا باعث پاک شدن شماره ها روی کلید ها می شود و به مرور صفحه نمایش شما را از کار می اندازد.

تنها با آب خالی کافیست و لازم نیست حساسیت زیادی به خرج دهید.

دود از سرتان بلند نشود

گاهی اوقات پیش می آید که پیام های غیرعادی و نادرستی کارتخوان به شما نشان می ‌دهد، عصبانی نشوید و مانند تلویزیون های قدیمی روی آن نزنید و یا مانند کنترل آن را به زانوهایتان نکوبید.

همانطور که پیش تر گفته شد ضربه های ناگهانی باعث قفل شدن کارتخوان می شود.

کاری که شما باید انجام دهید این است با خاموش و روشن نمودن دستگاه، بررسی کنید که آیا خطا رفع شده است یا خیر؟

اگر باز هم پیام خطا را دریافت کردید از لیست خطاها، ارور را پیدا کنید و مشکل را رفع کنید و یا اگر باز هم موفق نشدید با پشتیبانی دستگاه خود تماس بگیرید و از مهندسی کردن خودسرانه پرهیز کنید.

لیست خطاهای دستگاه کارتخوان = اینجا کلیک کنید

نتیجه گیری و راه کارهای کلی

برای داشتن یک دستگاه خوب با عملکرد سریع و ظاهری زیبا فقط لازم است قبل از خرید خوب تحقیق کنید تا یک دستگاه سریع و فنی داشته باشید و برای داشتن ظاهر زیبا، کارتخوان خود را نظافت و به دور از نور آفتاب، مایعات و مخصوصا روغن نگه دارید.

اینکه هیچ ابزار الکترونیکی بی نقص نیست کاملا اشتباه است و همه ابزارهای الکترونیکی روزی به مشکل برخواهند خورد.

توصیه ما این است که در مشکلات و کارهایی که تخصص آن را ندارید وارد نشوید و آن را به متخصصش واگذار کنید، گاهی اوقات وارد عمل شدن خودتان هزینه بیشتری روی دستتان می گذارد، در حالی که رفع مشکل وظیفه شرکت پشتیبان و فروشنده است.

ما را با نظراتتان خوشحال و راهنمایی کنید.

سوالات شما

 1. اگر دستگاه کارتخوان داخل آب افتاد یا آب به آن خورد چه کاری باید کرد؟ اگر این اتفاق برای شما افتاد با حفظ خونسردی دستگاه کارتخوان را از آب خارج کرده و آن را خاموش کنید و بدون باز کردن قطعه ای آن را در محلی گرم و خشک بگذارید.می توانید برای گرفتن رطوبت داخل کیسه برنج قرار دهید.
 2. آیا نور آفتاب و گرما به دستگاه کارتخوان آسیب می رساند؟ اگر دستگاه پوز شما در مدت زمان طولانی در معرض نور آفتاب شدید و گرما قرار بگیرد آسیب می بیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید