فروش دستگاه کارتخوان / لوازم جانبی / تعمیر و پشتیبانی

تاریخچه دستگاه کارتخوان کامل و جامع ترین مقاله

تاریخچه دستگاه کارتخوان

در این مجله “تاریخچه جامع دستگاه کارتخوان و کارت عابر” را می خوانیم و از پیشینه آن ها نیز می گوییم تا اینکه تحولات و فناوری این دو یعنی دستگاه کارتخوان و کارت عابر بانکی و اعتباری از کجا به کجا رسیده است و چه تکنولوژی هایی و چه رازهایی پشت پرده آن ها است را بیان می کنیم ، مجله آدلی در یک مطلب جداگانه نیز تاریخچه کارت عابر یا کارت بانکی را بصورت اختصاصی بررسی خواهد کرد.

قبل از شروع باید بدانید که این دو واژه دستگاه کارتخوان و کارت عابر در کشور ما به این نام ها رواج پیدا کرده اند و در زبان لاتین و کشورهای اروپایی معادل دیگری دارند و شما به راحتی با ترجمه آن ها در کشورهای دیگر نمی توانید منظور خود را به فرد مقابلتان تفهیم کنید ، به همین علت با واژه های معادل دستگاه کارتخوان در لاتین ، یعنی : پایانه فروشگاهی – ترمینال – نقطه فروش و واژه های معادل کارت عابر بانکی ، یعنی : کارت الکترونیکی ، کارت مغناطیسی و کارت اعتباری آشنا شوید.

تاریخچه دستگاه کارتخوان

آشنایی کوچک با دستگاه کارتخوان

دستگاهی که کارت اعتباری را می خوانند در اصطلاحِ صنعتی ترمینال ، PDQ یا EFTPOS و در اصطلاح عامیانه دستگاه POS نیز نامیده می شود ، این دستگاه یکی از رایج ترین وسایل الکترونیکی است که در زندگی روزمره استفاده می شود و جزئی از زندگی ما انسان ها شده است ، مانند تلفن های همراه و رایانه های ما.

اما آیا تا به حال به منشأ این وسیله مبتکرانه فکر کرده اید که هزینه های ضروری ما را بدون انتظار در صف ، پرداخت های ما را انجام می دهد و دیگر نیازی به منتظر بودن برای دریافت اقی پول نیستیم؟ ماشین های کارتخوان از چه زمانی وارد دنیای ما شدند؟ ما تاریخچه دستگاه های کارتخوان و تحولات در طول زمان و چشم انداز آینده آن ها را بررسی کرده ایم.

برای شروع ابتدا کارت های بانکی یا کارت های عابر را بررسی می کنیم.

اختراع کارت اعتباری

مهم تر از همه چیز که باعث اختراع پایانه های فروش شد و باعث حضور گسترده آن ها در جهان شد ، مدیون اختراع و استفاده گسترده از کارت های اعتباری به عنوان وسیله پرداخت هستیم، زمانی که اولین کارت پرداخت به Diners Club در سال 1950 در ایالات متحده ظاهر شد و سپس American Express در سال 1958 ، این هر دو کارت ، در واقع کارت شارژ بودند که در آن مشتریان تمام مبلغ را به صورت اعتباری در پایان هر ماه پرداخت می کردند و بعد ها آن ها را کارت اعتباری نامیدند.

اولین کارت اعتباری Diners Club 1957

اولین کارت اعتباری Diners Club 1957

ایده اصلی به ذهن خطور کرد! به بانک ها یک روش استاندارد برای تسویه تراکنش با بانک خود و مشتری، بدون استفاده از پول نقد ارائه شد. که در سال 1958 ، بانک آمریکا اولین کارت بانکی به نام BankAmericard را منتشر کرد (در سال 1976 به ویزا تغییر نام داد) ، این اولین باری بود که روی یک سیستم با قابلیت اعتبار گردان ، کار کرد که در آن موجودی ماهانه با هزینه هایی به ماه بعدی منتقل می شود.

اولین کارت اعتباری در بریتانیا کارت شارژ American Express بود که در سال 1963 منتشر شد ، در 29 ژوئن 1966، Barclays مسیر بانک آمریکا را دنبال کرد و اولین کارت اعتباری همه منظوره را در بریتانیا صادر کرد ، کارت بانکی اصلی بریتانیا دو دهه بعد در سال 1987 منتشر شد ، همچنین این کارت توسط بارکلیز ساخته شد و با نام تجاری Connect Visa Delta نامیده شد.

لازم به ذکر ست که تا اینجا و در این تاریخ ها هنوز کارت مغناطیسی صادر و اختراع نشده است.

اولین دستگاه چاپ کارت اعتباری

اولین کارت های پرداخت مقوایی بودند و بنابراین نیاز به زمان زیادی برای چاپ دستی در محل فروش داشتند ، اما امریکن اکسپرس با اولین کارت اعتباری پلاستیکی در سال 1959 انقلابی در این زمینه ایجاد کرد که نام ، آدرس و شماره شناسایی منحصر به فرد دارنده کارت با حروف برجسته روی این کارت ها مشخص شده بود.

کارت ها این امکان را می‌ دادند تا بر روی جنس کاغذهای کربنی که برای بانک ، تاجر و مشتری در نظر گرفته شده است به عنوان مدرک خرید ، نوشته ای تولید کنند ، درست مانند دفترچه حساب سابق بانک های خودمان ، چاپ روی اولین دستگاه کارت غیرالکترونیکی انجام شد : دستگاه چاپ کارت اعتباری ، که چاپگر کارت اعتباری نیز نامیده می شود، که گاهی اوقات به دلیل صدایی که هنگام تحت تأثیر قرار دادن کاغذ کربن ایجاد می کند ، به عنوان “دستگاه کلیک-کلیک” نامیده می شود.

اولین دستگاه چاپ کارت اعتباری

اولین دستگاه چاپ کارت اعتباری

این دستگاه به فروشندگان اجازه می‌داد تا تراکنش‌های کارت اعتباری را به سرعت ثبت کنند ، برخلاف نوشتن دستی اطلاعاتی که روی کارت اعتباری کاغذی نوشته می‌شود ، برگه‌های کاغذ کربنی توسط مشتری امضا می‌شد ، یکی از آنها برای انجام معامله به بانک ارسال می‌شد ، دیگری برای نگه‌داری فروشنده و آخرین آن به عنوان رسید برای مشتری ارسال می‌شد.

توسعه این دستگاه جهشی بزرگ از دستخط زمان بر و دستی به چاپ خودکار اطلاعات کارت بود ، شاید جالب باشد که بدانید امروزه نیز برخی از مغازه ها هنوز از چاپگر کارت اعتباری تخت به عنوان یک روش پشتیبان برای ضبط دستی کارت در زمانی که تراشه ها مشکل دارند و برق ها ​​خاموش است استفاده می کنند.

اولین کارت الکترونیکی

در سال 1970 یک نوار مغناطیسی به کارت های پرداخت اضافه شد و سیستم پرداخت کارت الکترونیکی شد ، نوار مغناطیسی توسط یک مهندس IBM اختراع شد و به لطف IBM 360 امکان پذیر شد، سیستمی که امکان پیکربندی مستقل تجهیزات جانبی خارجی مانند سخت افزار و چاپگرها را فراهم می کرد ، نوار مغناطیسی حاوی اطلاعات مورد نیاز برای تأیید پرداخت مانند: نام دارنده کارت ، شماره کارت ، کد مجوز و تاریخ انقضای کارت بود.

اولین پایانه های پرداخت الکترونیکی برای خواندن این کارت هابه نام  magstripe ایجاد شد ، این فناوری امکان انجام تراکنش های ایمن را افزایش می داد و کنترل موجودی حساب مشتری و پذیرش یا رد یک تراکنش را در محل فراهم می کرد ، در سال 1973 اولین سیستم مجوز تراکنش الکترونیکی در ایالات متحده ایجاد شد که فروشنگدان را به مرکز داده ویزا در کالیفرنیا وصل می کرد ، با این حال لازم بود تا دهه 1980 منتظر گسترش پایانه پرداخت الکترونیکی متصل به شبکه های ویزا و مسترکارت باشیم.

با اینکه با سیستم نوار مغناطیسی ، تراکنش الکترونیکی بود اما با این حال امضای تأیید رسید صادر شده توسط فروشندگان همچنان در پایان تراکنش پس از درج کارت در پایانه الزامی بود و بصورت دستی انجام می شد.

چیپ اختراع فرانسه

در سال 1975 مخترع فرانسوی رولاند مورنو  ، کارت تراشه دار را که به آن کارت هوشمند نیز می گویند ، ثبت اختراع کرد.

این ریزپردازنده انقلابی که برای اولین بار در کارت های تلفن استفاده شد ، در سال 1985 به طور گسترده در کارت های بانکی مورد استفاده قرار گرفت ، اجرای آن بر روی تمام کارت های اعتباری برای اولین بار از سال 1992 در فرانسه اجباری شد.

در انگلستان، تا سال 2004 بود که کارت‌های تراشه و پین دار معرفی شدند و از فوریه 2006 بر روی تمام کارت‌های پرداخت بریتانیا اجباری شدند ، استفاده از سیستم پین چهار رقمی متصل به تراشه ، کلاهبرداری را به میزان قابل توجهی کاهش داد ، قبل از سال 2004 مشتریان مجبور بودند تراکنش ها را با امضایی که به راحتی قابل تکرار بود جعل کنند و خود را برای فرشندگان  احراز هویت می کردند.

نمونه اولیه کارت تراشه توسط رولاند مورنو (1975). عکس ویکی پدیا

نمونه اولیه کارت تراشه توسط رولاند مورنو (1975). عکس ویکی پدیا

کارت اعتباری تراشه دار قادر است حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کند و به صورت بلافاصله با بانک مشتری ارتباط برقرار کند تا مجوز تراکنش را تایید یا بی اعتبار کند.

اولین پایانه های کارت الکترونیکی

 در سال 1967 اولین دستگاه باجه اتوماتیک (ATM) توسط بارکلیز در انگلستان راه اندازی شد T اولین دستگاه الکترونیکی کارت در جهان

برای برداشت پول نقد ، مشتریان باید یک رمز 4 رقمی متصل به کارت خود را وارد می کردند و این شد اولین رمز کارت موجود در دنیا ، در این مرحله مغازه‌ها هنوز از چاپگرهای کارت اعتباری دستی و تأیید توسط امضای مشتری برای پردازش کارت‌های اعتباری استفاده می‌کردند که فرآیندی طولانی بود ، در سال 1973 National BankAmericard اولین سیستم مجوز الکترونیکی، برداشت و تسویه حساب را راه اندازی کرد که پایه و اساس تمام پردازش های الکترونیکی کارت را ایجاد کرد اما همچنان به یک تماس تلفنی 5 دقیقه ای برای هر مجوز نیاز داشت.

اختراع کارت های مغناطیسی یا الکترونیکی در سال 1970 عملاً نحوه پذیرش کارت ها توسط مغازه ها را تغییر نداد تا اینکه اولین دستگاه کارت الکترونیکی حجیم توسط ویزا در سال 1979 راه اندازی شد ، همچنین این سالی بود که MasterCharge به MasterCard تبدیل شد و کارت‌های اعتباری جایگزین یک نوار مغناطیسی شدند.

اولین دستگاه کارتخوان ساخت شرکت وریفون در سال 1982 میلادی

اولین دستگاه کارتخوان ساخت شرکت وریفون در سال 1982 میلادی

معرفی دستگاه کارت الکترونیکی زمان پردازش کارت را در مقایسه با چاپ دستی و مجوزهای تلفنی به میزان قابل توجهی کاهش داد این دستگاه در سال 1982 توسط یک شرکت در هاوایی به نام Verifone اولین پایانه POS (دستگاه کارتخوان) خود را برای کارت‌های مغناطیسی منتشر کرد و مدل ZON آن‌ها در سال 1983 به معیار پایانه‌های کارت مدرن تبدیل شد.

کارتخوان های ثابت

اولین راه حلی که برای انتقال اطلاعات بین پایانه پرداخت الکترونیکی و بانک مشتری اجرا شد ، مبتنی بر اتصال تلفن ثابت بود که PSTN (شبکه تلفن سوئیچ شده عمومی) نیز نامیده می شود ، برای این کار دستگاه کارت باید در یک مکان ثابت نصب می شد و با کابل به پریز تلفن متصل می شد ، برخی از پایانه های کارت هنوز از طریق چنین خط تلفنی کار می کنند ، اما اکنون اتصالات سریع تری در دسترس هستند.

نمونه های اولیه کارتخوان های ثابت

نمونه های اولیه کارتخوان های ثابت

به عنوان مثال، استفاده از اینترنت بسیار سریعتر از خط تلفن است، زیرا سرعت داده به طور مداوم در حال افزایش است (البته در ایران این عمل کاملاً معکس است).

امروزه می توانید پایانه ها را از طریق 3G ، 4G ، GPRS ، WiFi یا اترنت به اینترنت متصل کنید ، ارائه‌دهندگان پایانه‌ها مانند Ingenico ممکن است هر یک از این موارد را اختیاری کنند ، بنابراین شما بر اساس گزینه‌های اتصال انتخابی خود ، دستگاهتان را انتخاب و خریداری کنید.

نکته اصلی امروز این است: همه دستگاه های کارت نیاز به اتصال به بانک برای تأیید اعتبار دارند ، این که آیا این اتصال از طریق WiFi ، 4G یا یک تلفن ثابت قدیمی انجام می شود ، تفاوت زیادی در تراکنش ایجاد نمی کند.

کارتخوان بی سیم یا سیار

یکی دیگر از تغییرات تکنولوژیکی که ماهیت تراکنش های کارتی را تغییر داد ، ورود تلفن های همراه است ، با تلفن های همراه ، شبکه های بی سیم گسترده شدند و باعث توسعه دستگاه های کارتخوان بی سیم شد ، کارتخوان های سیار فروشندگان را قادر می سازد به پذیرش پرداخت توسط کارت اعتباری یا بانکی در هر نقطه ، مانند: بازارها ، کامیون مواد غذایی و حتی درب منزل مشتریان و این تکنولوژی باعث شد تجارت در هر کجا که است اتصال شبکه سازگار وجود دارد و این یعنی تراکنش ها انجام می شود.

فروشندگان ، بسته به مدل دستگاه های کارتخوان بی سیم می توانند از اتصالات GPRS ، 3G ، 4G یا اتصال به WiFi استفاده کنند.

با این تکنولوژی ، تراکنش ها را می‌توان در هر کجا که هستید ارسال و دریافت کرد ، مشروط بر اینکه اتصال شبکه دستگاهکارتخوان برقرار باشد.

این فناوری‌ها دیگر در اختیار شرکت‌های مشهوری مانند Ingenico و Verifone نیستند ، کمپانی های دیگری مانند SumUp و myPOS در سال‌های اخیر وارد بازار شده‌اند تا کاسبان و معامله‌گران بیشتری به پرداخت‌های کارتی انعطاف‌پذیر دسترسی داشته باشند.

پایانه‌های وای‌ فای به سرعت توسط رستوران‌ها مورد استفاده قرار گرفتند تا مشتریان بتوانند مستقیماً روی میز فروشنده یا درب منزل خود پول پرداخت کنند ، بدون اینکه  معطل شوند.

بسیاری از پایانه‌های پرداخت از فناوری‌های WiFi و GPRS/3G استفاده می‌کنند و می‌توانند از یک اتصال به اتصال دیگر تغییر پیدا کنند.

اولین کارتخوان سیار

اولین کارتخوان سیار

پیشرفت کارتخوان ها به روز و به روزتر شد ، تا به اینقطه ازتاریخ رسیدیم که کارتخوان های جیبی پدیدار شدند و ابعاد آن ها مانند یک تلفن همراه و حتی کوچکتر می باشد.

کارتخوان مبتنی بر اپلیکیشن

کارت خوان های سیار کوچکتر ، سبک تر و ارزان تر از دستگاه های کارت سنتی سیار در بریتانیا محبوب شده اند ، این دستگاه‌های کوچک سیم‌کارت ندارند اما در عوض به تلفن هوشمند یا تبلت متصل می‌شوند که یک برنامه پرداخت مخصوص کارتخوان را اجرا می‌کند ،در ابتدا کارتخوان ها از طریق کابل با جک هدفون متصل می شدند ، اما تقریباً همه کارت خوان های مبتنی بر سیستم عامل اندروید و ios امروزه از طریق بلوتوث متصل می شوند ، این کارت خوان های جیبی بیشتر فروشندگان خیابانی ، تاجران سیار با فروش نادر و قیمت بالا ، مورد استفاده قرار می دهند.

کارتخوان مبتنی بر اندروید

کارتخوان مبتنی بر اندروید

بغیر از این نوع کارتخوان ها می توان به کارتخوان های جیبی که سخت افزار و نرم افزار مجزا برای خواندن کارت های اعتباری و بانکی دارند می توان اشاره کرد ، این نوع کارتخوان ها حجم بسیار کوچکی دارند و در واقع بخاطر همین به آن ها کارتخوان جیبی می گویند و برای بسیاری از مصارف خاص قابل استفاده است.

کارتخوان جیبی

کارتخوان جیبی

تکنولوژی کارتخوان ها و کات های مغناطیسی به جایی رسیده که دیگر نیازی به کشیدن کارت خود ندارید و تنها با نزدیک کردن دستگاه مربوطه پرداخت انجام می شود ، که به این فناوری NFC می گویند ، پرداخت NFC هم انتظارها را کوتاه کرده و ارتباط لوازم عمومی را ، مخصوصاً در دوران کرونا ، این فناوری بسیار کارآمدتر از قبل شد ، NFC تنها در پرداخت ها کاربرد ندارند و بسیاری از کاربردهای روزمره ما را انجام می دهند که شاید ز آن ها آگاه نباشید که NFC آن کار را انجام داد.

درباره NFC بیشتر بدانید – کلیک کنید

آینده کارتخوان و کارت های بانکی

در آینده ای نه چندان دور انتظار زیادی نیست که شما یک حساب بانکی پیشفرض برای خود تعریف کنید و زمانی که خریدی را انجام می دهید تنها کافی است به دستگاه های کارتخوان پیشرفته نگاه کنید و دستگاه با تشخیص هویت شما از طریق مردمک چشم ما ، از حسابتان مبلغ را کسر کند ، شاید کمی باورش سخت باشد اما باور کنید هم اکنون برنامه نویسان در فکر این ایده هستند و زمانی که فرا برسد حتی به این مطلب فکر هم نخواهیم کرد که آینده بعدی دستگاه کارتخوان و کارت های بانکی چگونه است.

همه این تکنولوژی ها برای به رخ کشیدن قدرت تقل و تفکر بشر برای خود است، اینکه میتواند و انجام می دهد و اخذ سود در میان جایگاه ویژه ای برای علم و تکنولوژی دارد، اما واقعا ارتباط دستگاه کارتخوان برای جذب مشتری و سود بیشتر چیست؟اینجا بخوانید.

ما در این مجله تاریخچه جامع دستگاه کارتخوان و کارت عابر را بررسی کردیم و امیدواریم اطلاعات مفیدی در اختیار قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید