فروش دستگاه کارتخوان / لوازم جانبی / تعمیر و پشتیبانی

2 راه جلوگیری از جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش

جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و متعاقبا آن پرداخت های الکترونیکی، هر روزه شاهد افزایش تقاضای مردم برای کارتخوان هستیم.

از سوی دیگر، با توجه به وارداتی بودن دستگاه کارتخوان و هزینه های مربوط به آن، بانک ها نسبت به جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش جدی هستند و به همین دلیل بانک ها به جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش رو می آورند.

امروز یک واقعیت مهم را به شما اطلاع خواهیم داد که بر کسب و کار شما تأثیر می گذارد.

برخی کارشناسان معتقدند بانک ها بدون دریافت کارمزد قادر به گسترش بانکداری الکترونیک و سیستم های پرداخت الکترونیکی نیستند و برای جذب سپرده راهی جز تسهیلات گران قیمت وجود ندارد.

اما اگر بانک‌ها می‌توانند برای هر تراکنش از تولیدکننده، فروشنده کالا و کسانی که سود می‌برند، کارمزد بگیرند، حداقل بخش عمده هزینه زیرساخت‌های سیستم پرداخت و دستگاه‌ها و کارت‌ خوان‌ ها، عابر بانک و… فراهم می شود و برای بانک ها سود و درآمد ایجاد می کند.

اما اگر این فرصت برای نظام بانکی و پرداخت کشور ایجاد نشود نمی توان انتظار گسترش شبکه بانکداری الکترونیک در تمام نقاط کشور و اکنون بانک ها و شرکت ها را داشت. ارائه خدمات الکترونیکی تصمیم به جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش از مراکز خدماتی با تراکنش کم گرفت.

روند تقاضا برای کارتخوان

تقاضای کارتخوان بعد از جمع آوری کارتخوان کم تراکنش

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، هر روز شاهد تقاضای بیشتری برای دستگاه های کارت خوان هستیم. پیشرفت تکنولوژی و ظهور پرداخت های الکترونیکی روند کسب و کار را تغییر داده است. بسیاری از صاحبان مشاغل به خرید دستگاه پوز روی آورده اند.

اما با شیوع ویروس کرونا که در پایان سال 2018 اتفاق افتاد، نیاز به وام بانکی افزایش یافت.

در طول این مدت، مشاغل کمتری را دیده‌ایم که از روش پرداخت سنتی استفاده می‌کنند.

حتی مغازه ها و نانوایی های کوچک هم دستگاه پوز دارند. با توجه به نیاز مردم و جامعه و شرایط کسب و کار، کارتخوان های سیار وارد کار شدند. کارت خوان های سیار برای مشاغل موبایلی که در هر زمان و هر مکان به دستگاه های پوز نیاز دارند، مناسب هستند.

اخیراً که شاهد قطعی برق در مناطق مختلف ایران بوده ایم، کارتخوان های سیار بیش از پیش مورد توجه صاحبان مشاغل قرار گرفته است.

خرید کارتخوان سیار

همانطور که می دانید این نوع کارت خوان ها نیازی به برق ندارند. با شارژ باتری می توانند چندین ساعت بدون برق کار کنند.

دلیل جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش توسط بانک

دلایل جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش

هزینه تراکنش کارتخوان ها، اجاره و همچنین هزینه های نصب و راه اندازی آنها بر عهده بانک ها می باشد.

همانطور که گفته شد کارتخوان ها وارداتی هستند. بانک ها به دلیل تحریم ها محدودیت هایی برای واردات کارت خوان دارند و همین امر روند واردات را با مشکل مواجه می کند. این سختی کارکرد و پرداخت باعث شده تا بانک ها نسبت به میزان تراکنش کارتخوان ها جدیت بیشتری داشته باشند.

زیرا هر چه تراکنش های POS بیشتر باشد، هزینه های واردات، نصب، اجاره و غیره که بانک ها بر عهده دارند؛ برای بانک ها کمتر و به نوعی سود بیشتری خواهد داشت.

اخبار موثق

به گزارش اقتصاد آنلاین شاید زمان آن فرا رسیده است که بانک ها بخشی از هزینه اجاره و نگهداری کارتخوان های خود را از پذیرندگانی که گردش ترازنامه کافی برای تامین هزینه های بانک را ندارند، دریافت کنند و این امتیاز به حساب می آید.

شما فقط هزینه های اجاره و نگهداری کارتخوان ها را تقبل می کنید.

پذیرندگانی را در نظر بگیرید که گردش موجودی کافی دارند. متاسفانه در جامعه ما تصور درست و دقیقی از تعریف و مزایای سپرده گذاری در بانک ها وجود ندارد. بسیاری از مردم فکر می کنند که اگر پول آنها فقط یک ساعت در بانک بماند، بانک سود کلانی از این پول به دست خواهد آورد.

این تصور غلط باعث شده است که ارائه خدمات پرداخت الکترونیکی به صورت رایگان برای بانک ها یک تعهد تلقی شود، در حالی که کمی آشنایی با عملیات بانکی کافی است تا مردم بدانند سپرده به سپرده ای گفته می شود که بانک می تواند از آن کسب درآمد کند.

تعلیق موقت یک یا چند ساعت پول در بانک بسیار متفاوت است. به همین دلیل تسویه کارت خوان در کشورهای دیگر معمولا با 48 ساعت تاخیر انجام می شود و در صورتی که پذیرنده بخواهد در زمان کوتاه تری تسویه حساب کند، باید هزینه های بیشتری را پرداخت کند. البته تمایل بانک ها به جذب منابع بیشتر که معمولاً ناشی از کمبود نقدینگی است و مردم را به سپرده گذاری در قالب تبلیغات رنگارنگ ترغیب می کند، در شکل گیری این تصویر نادرست از سپرده های نقدی تاثیرگذار است.

گزارش های میدانی از اصناف حاکی از آن است که پس از انتشار تحلیل قیمت هر دستگاه کارت خوان و با شروع به کار سامانه جامع مدیریت گیرنده شاپرک، چندین بانک از شرکت های PSP خود خواسته اند تا در اسرع وقت نسبت به جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش اقدام کنند. عدم توجیه اقتصادی و بر اساس آخرین اطلاعیه شاپرک، بیش از 350 هزار پایانه بدون تراکنش توسط PSPها برای ابطال وارد شاپرک شده است.

شرایط بانک ها در قبال ارائه کارتخوان چیست؟

با توجه به هزینه تهیه دستگاه کارتخوان، بانک ها کارتخوان های کم تراکنش را جمع آوری کرده اند.

اکنون که تعداد متقاضیان دستگاه کارتخوان افزایش یافته، هزینه بانک ها نیز افزایش یافته است. به همین دلیل مبلغ تراکنش متقاضیان باید قابل قبول باشد تا برای بانک ها به صرفه باشد. در غیر این صورت از کارتخوان هایی که حداقل تراکنش ماهانه را نداشته باشند شارژ می شود.

به گفته برخی از مسئولان بانکی، کارتخوان هایی که تراکنش های پایینی دارند، نتیجه سودمندی جز ضرر برای بانک ها ندارند. آنها کمکی به جذب سپرده و گردش مالی نمی کنند.

این ممکن است دلیل جمع آوری کم کارتخوان های تراکنش توسط بانک باشد. بنابراین به فکر جذب متقاضیانی هستند که مبلغ تراکنش ماهانه قابل قبولی دارند. بانک ها برای متقاضیان در ازای تهیه دستگاه کارتخوان، جدا از اخذ مدارک هویتی و جواز کسب و غیره، حداقل مبلغ تراکنش را تعیین می کنند. اگر مبلغ تراکنش کمتر از مبلغ تعیین شده باشد، کارتخوان برداشت می شود.

به عنوان مثال استفاده از کارتخوان های بانک ملی نیاز به تراکنش ماهانه 25 تراکنش و در مجموع 25 میلیون تومان دارد. البته این ممکن است شامل تراکنش های بیشتری بدون محاسبه گردش حساب در آن دوره باشد.

خلاصه علت جمع آوری کم کارتخوان ها برای تراکنش توسط بانک

با توجه به نیاز روزافزون صاحبان مشاغل به تهیه دستگاه کارتخوان، بانک ها موظف به حمایت از آنها هستند. اما تعداد این کارتخوان ها افزایش یافته است به طوری که حتی بسیاری از مشاغل کوچک نیز از آنها استفاده می کنند. در نتیجه مبلغ تراکنش آنها به گونه ای نیست که بانک بتواند هزینه واردات دستگاه از خارج، نصب و راه اندازی، کارمزد و … را متقبل شود. در نتیجه شروع به جمع آوری ژست هایی کرد که مبلغ تراکنش کمی دارند.

ترفند برای جلوگیری از جمع آوری

این ترفند فقط برای کسانی توصیه می شود که تعداد تراکنش های کم و تراکنش هایی با مبالغ کم انجام می دهند.

قبل از هرچیز باید بگوییم که این یک راه کار است برای افراد و مشاغلی که کسب و کار آن ها به صورتی است که کلا کم تراکنش انجام می دهند و این یک راه حل برای جمع آوری می باشد نه سوء استفاده از آن.

برای جلویگری از جمع آوری کارتخوان های کم تراکنش، سعی کنید در ماه حداقل 50 تراکنش سوری داشته باشید، یعنی خودتان به جای مشتری کارت بکشید حتی با مبالغ کم و یا اگر مبالغی در کارت بانکیتان هست بعنوان مثال 500 هزار تومان، این مبلغ را در دستگاه پوز خود بکشید، این مبلغ فردای آن روز به حسابتان باز خواهد گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید